Ostatnio zadano mi pytanie: Czy zawarcie nowego związku małżeńskiego przez małżonka rozwiedzionego ma wpływ na alimenty z poprzedniego związku małżeńskiego – na dzieci bądź byłego małżonka?
Jest to bardzo często spotykany problem, który postanowiłam wyjaśnić na swoim blogu.
I. Zawarcie nowego związku małżeńskiego = nowa rzeczywistość
Co, do zasady z chwilą zawarcia związku małżeńskiego między małżonkami powstaje ustrój wspólności majątkowej. Wyjątek to oczywiście zawarcie przez nich umów zmieniających ten ustrój. Najczęściej jednak między małżonkami istnieje więź gospodarcza oparta o ustrój wspólności majątkowej.
Ten wstęp jest ważny z uwagi na fakt, że jeżeli małżonek zobowiązany do uiszczania świadczenia alimentacyjnego na dziecko z poprzedniego małżeństwa ponownie weźmie ślub, to sytuacja ta w sposób ewidentny będzie oddziaływała na jego możliwości majątkowe.
W takim wypadku należy mieć na uwadze sytuację życiową i materialną również jego nowej rodziny.
Małżonek ten będzie zatem zobligowany utrzymać zarówno dzieci z poprzedniego jak i aktualnego małżeństwa, które co do zasady mają przecież prawo do równej stopy życiowej. Każde z potrzeb tych dzieci powinno być zaspokajane przez rodzica w sposób sprawiedliwy, bez uprzywilejowania.
Podobnie sytuacja się przedstawia gdy były małżonek uiszcza alimenty na byłą żonę/byłego męża. Ponowne zawarcie związku małżeńskiego przez małżonka zobowiązanego wpływa na jego wydolność finansową.
II. Czy zawarcie nowego związku małżeńskiego ma wpływ na alimenty?
Stąd zarówno w przypadku alimentów na dzieci i byłe żony/byłych mężów nowa rodzina małżonka płacącego zazwyczaj będzie okolicznością powodującą zmniejszenie wysokości jego dotychczasowych zobowiązań.
Oczywiście, nie wykluczam odwrotnej sytuacji gdy były małżonek poślubił osobę bardzo zamożną i w dodatku nie ma z nią dzieci.
Wówczas jego sytuacja majątkowa uległaby polepszeniu, co może potencjalnie doprowadzić do podwyższenia świadczenia alimentacyjnego. W praktyce jednak jest ro rzadsza sytuacja.
Podstawą prawną zmniejszenia obowiązku alimentacyjnego jest przepis art. 138 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który brzmi:
W razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego.
Przez zmianę stosunków rozumie się:
- istotne zwiększenie możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego do alimentacji,
- istotne zwiększenie się usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego lub
- istotne zmniejszenie się możliwości zaspokajania potrzeb własnymi siłami.
Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 14 maja 2002 r. (sygn. akt: V CKN 1032/00):
sam fakt urodzenia się kolejnego dziecka nie pociąga za sobą automatycznie ustania obowiązku alimentacyjnego w stosunku do pozostałych dzieci. Może on ewentualnie wpłynąć na rozmiar istniejącego obowiązku (wysokość rat alimentacyjnych).
III. Co w sytuacji, gdy to małżonek uprawniony do alimentów wstępuje w nowy związek małżeński?
Jeżeli jesteś małżonkiem zobowiązanym do płacenia, to mam dla Ciebie bardzo dobrą wiadomość.
Otóż, w takiej sytuacji Twój obowiązek alimentacyjny wygasa z mocy prawa, czyli automatycznie (więcej na ten temat pisałam tutaj).
Co oczywiście nie zwalnia Cię z alimentacji wobec dzieci z pierwszego małżeństwa.
Tym niemniej obowiązek wobec ex-małżonka zostaje anulowany bezpowrotnie.
A co dzieje się w sytuacji, gdy była zawarta ugoda alimentacyjna i wchodzi się w związek małżeński z osobą, z którą zawarło się wcześniej ową ugodę?
Dzień dobry mam pytanie czy były mąż po zawarciu związku małżeńskiego z drugą osobą jest zobowiązany do płacenia alimentów na byłą żonę