Słysząc hasło „alimenty” większość ludzi ma przed oczami rodzica, który musi co miesiąc płacić określoną kwotę na swoje dzieci. Wiele osób zapomina, że tzw. Obowiązek alimentacyjny istnieje również pomiędzy małżonkami i to nawet, a może przede wszystkim rozwiedzionymi.
Jak już wspomniałam we wcześniejszym artykule podejmując decyzję czy będziesz żądać rozwodu z orzeczeniem o winie czy bez orzekania musisz zastanowić się nie tylko nad aspektem emocjonalnym ale również finansowym.
W niniejszym artykule przybliżę Ci kwestię alimentów między małżonkami i wskaże jaki wpływ na alimenty ma orzeczenie o winie bądź jego brak.
I. Rozwiązanie małżeństwa bez orzekania o winie za rozkład pożycia, a alimenty dla byłego małżonka.
W przypadku gdy razem z małżonkiem podejmiecie decyzję o rozwodzie i uznacie, że nie ma co szarpać się przed sądem i udowadniać, kto ponosi winę za rozkład pożycia i tym samym wyrazicie zgodę na rozwiązanie małżeństwa bez orzekania o winie musisz pamiętać, że każde z Was może żądać od drugiego dostarczenia mu środków utrzymania ale tylko w przypadku gdy popadnie on w niedostatek.
Co to oznacza?
W sytuacji gdy Twój małżonek nie będzie wstanie z powodu choroby, wieku, braku odpowiedniego wykształcenia zapewnić sobie środków finansowych celem zaspokojenia swoich podstawowych potrzeb – nie będzie wstanie utrzymać się w niezbędnym zakresie to właśnie od Ciebie może żądać środków utrzymania.
Należy jednak mieć na uwadze, że małżonek który będzie się domagał od Ciebie alimentów będzie musiał wykazać, że pomimo ciężkiej pracy i uzyskania wynagrodzenia nie wystarcza mu środków na zaspokojenie jego podstawowych potrzeb.
Jeżeli chodzi o wysokość alimentów to będzie ona uzasadniona Twoimi możliwościami zarobkowymi i majątkowymi oraz usprawiedliwionymi potrzebami małżonka. Jeżeli Twoja sytuacja życiowa jest równie ciężka co Twojego małżonka i nie będziesz wstanie łożyć na jego utrzymanie to alimenty nie zostaną zasądzone.
Jak długo trwa obowiązek alimentacyjny?
Jak już wspomniałam powyżej w przypadku rozwodu bez orzekania o winie obowiązek alimentacyjny jest wzajemny i trwa przez 5 lat od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. Po upływie tego okresu obowiązek alimentacyjny wygasa.
A co z obowiązkiem alimentacyjnym w przypadku gdy sąd w wyroku rozwodowym stwierdzi, że obie strony są winne rozkładu pożycia lub że żadna ze stron nie ponosi za to winy?
W tej sytuacji obowiązują zasady wskazane powyżej z wyjątkiem czasu trwania obowiązku alimentacyjnego, ponieważ jest on dożywotni.
II. Rozwiązanie małżeństwa przez rozwód z wyłącznej winy małżonka za rozkład pożycia, a alimenty dla byłego małżonka.
W sytuacji gdy Twój małżonek zostanie uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, możesz domagać się od niego zasądzenia alimentów nawet w przypadku, gdy nie znajdujesz się w niedostatku.
Wystarczy, że wykażesz, że rozwód przyczynił się do pogorszenia Twojej sytuacji materialnej. Musisz wiedzieć, że nie chodzi tu tylko o zaspokojenie Twoich podstawowych potrzeb – chodzi o utrzymanie stopy życiowej porównywalnej z tą jaką miałaś zapewnioną w trakcie trwania związku małżeńskiego.
Małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia jest wobec Ciebie dożywotnio zobowiązany do płacenia alimentów.
A co w przypadku pozostawania małżonka, który otrzymuje alimenty w nieformalnym związku lub zawarcia przez niego związku małżeńskiego?
Jeżeli chodzi o pozostawanie małżonka w nieformalnym związku to nie powoduje to wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego, ale może mieć wpływ na określenie zakresu usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego do alimentów.
Jeżeli natomiast to Ty jesteś zobowiązany do płacenia alimentów to zawarcie przez twojego byłego małżonka związku małżeńskiego jest dla Ciebie bardzo dobrą wiadomością, ponieważ nowy małżonek zwalnia Cię z obowiązku alimentacyjnego.
Musisz pamiętać, że Twój mąż/Twoja żona po ślubie nie może się domagać od Ciebie alimentów ale Ty w dalszym ciągu możesz się domagać alimentów od niej/od niego. Chyba, że również wstąpisz w nowy związek małżeński.
Podsumowując zawarcie związku małżeńskiego przez byłego małżonka zwalnia Cię z dożywotniego płacenia alimentów.