Nie ma co ukrywać, że życie pisze różne scenariusze.
Może się zdarzyć, że staniesz przed obawą perpsektywą składania zeznań w postępowaniu karnym dotyczącym Twojego partnera / partnerki.
Czy w takiej sytuacji można odmówić składania zeznań z uwagi na fakt, że postępowanie dotyczy osoby nam najbliższej?
I. Prawo do odmowy składania zeznań w postępowaniu karnym Twojego partnera / partnerki – czy przysługuje?
Zgodnie z art. 182 § 1 Kodeksu postępowania karnego, osoba najbliższa dla oskarżonego może odmówić składania zeznań.
Dotyczy to również osoby najbliższej dla podejrzanego.
Z kolei definicja pojęcia „osoby najbliższej” została zawarta w art. 115 § 11 Kodeksu karnego.
Zgodnie z tym przepisem osobą najbliższą jest małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu.
Kodeks nie reguluje pojęcia osoby pozostającej we wspólnym pożyciu z oskarżonym / podejrzanym.
Pomocna w tym zakresie będzie Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 25 lutego 2016 roku – osobą pozostającą we wspólnym pożyciu jest także partner/partnerka tej samej płci oskarżonego / podejrzanego.
Tym samym zgodnie z obowiązującymi przepisami możesz odmówić składania zeznań jako osoba najbliższa dla oskarżonego / podejrzanego!
II. Prawa partnera / partnerki w postępowaniu karnym
Pamiętaj również, że jako osobie najbliższej dla oskarżonego / podejrzanego, wobec toczącego się postępowania karnego przysługuje Ci szereg uprawnień m.in.:
⇒uchylenie się od odpowiedzi na pytanie (w trakcie składania zeznań), jeżeli odpowiedź mogłaby narazić Ciebie lub partnera / partnerkę na odpowiedzialność karną za popełnione przestępstwo.
⇒możesz wnioskować o przesłuchanie Cię na rozprawie z wyłączeniem jej jawności (poza osobami niezbędnymi na Sali rozpraw, pozostali będą musieli ją opuścić), jeżeli treść zeznań jakie chcesz złożyć mogłaby narazić partnera / partnerkę na hańbę lub żądać aby Twoje dane zostały zachowane w tajemnicy, w sytuacji gdy ich ujawnienie naraziłoby na niebezpieczeństwo Twojego partnera / partnerkę;
⇒osoba skazana (osadzona w zakładzie karnym) ma prawo do utrzymywania kontaktów z partnerem / partnerką tej samej płci (również przeciwnej oczywiście) – możesz odwiedzić partnera / partnerkę w zakładzie karnym;
⇒ powinieneś niezwłocznie zostać zawiadomiony o zastosowaniu tymczasowego aresztowania partnera / partnerki.
Jeśli artykuł był dla Ciebie wartościowy i pomógł Ci pozyskać istotną wiedzę, możesz docenić nasz wkład i „postawić nam kawę”. Oczywiście nie jest to obowiązkowe.
Photo by Ernie A. Stephens on Unsplash