Współmałżonek nadużywa alkoholu, a wszelkie próby pomocy spełzają na niczym…? „Pijący” uważa, że nie ma żadnego problemu i nie chce nic z problem zrobić…? Codzienne wieczorne 3-4 piwa, a czasem utrata przytomności jest czymś normalnym, bo przecież ,,należy mu się coś od życia” i „każdy pije”….
Co ma zrobić w takiej sytuacji współmałżonek, który ma dość takiego stanu rzeczy?
W dzisiejszym wpisie chciałbym podzielić się z Tobą refleksjami na temat alkoholu jako powodu rozwodu. „Rozwód z alkoholikiem” brzmi szokujący, jednakże nadużywanie alkoholu w naszym społeczeństwie to nadal duży problem, na który często „przymykamy oko”. Problem ten jednak bardzo często niszczy wiele relacji, małżeństw.
Często słyszę pytanie: pani mecenas czy alkoholizm, to wystarczający powód do tego, żeby złożyć pozew z orzekaniem o winie? Jakie dowody należy przedstawić w takim przypadku?
Na te i inne pytania postaram się udzielić odpowiedzi w dzisiejszym wpisie.
I. Najczęstsze przyczyny rozwodu?
Wszystko zależy od konkretnego przypadku. W każdej sprawie okoliczności mogą być różne, mogą mieć różną wagę, ale z pewnością muszą zostać dokładnie zbadane. Najczęściej jednak powody rozpadu małżeństwa dotyczą:
- zdrady,
- przemocy,
- braku czasu dla rodziny, niewspierania jej,
- niezgodność charakterów,
- uzależnień – od narkotyków, hazardu czy właśnie od alkoholu.
Alkoholizm małżonka może przemawiać za złożeniem pozwu z orzeczeniem o winie – taki wariant postępowania rozwodowego znacznie je przedłuża, ale w takiej sytuacji może okazać się rozsądnym rozwiązaniem. By jednak udowodnić współmałżonkowi wyłączną winę trzeba zaistniałą sytuację dokładnie opisać w uzasadnieniu pozwu, wykazać że nastąpił zupełny (nie istnieje między Wami więź duchowa, fizyczna ani gospodarcza) i trwały (ocena oparta na doświadczeniu życiowym, że powrót małżonków do wspólnego pożycia nie nastąpi) rozkład pożycia oraz poprzeć dowodami.
II. Jakie powołać dowody?
Mogą one mieć różną postać:
– Twoich wyjaśnień – przecież najlepiej wiesz co się dzieje w Twoim domu,
– zeznań świadków – najlepiej wiarygodnych, np. sąsiadów, którzy widzieli małżonka w stanie nietrzeźwości lub słyszeli ewentualne wywoływane przez niego awantury;
– dokumentów – np. skierowanie na leczenie odwykowe, efekty terapii (a raczej ich brak); jeżeli interweniowała policja w sprawie agresywnych zachowań małżonka po spożyciu alkoholu – załącz protokół z interwencji, jeśli posiadasz warto przedstawić obdukcje lekarskie; w sytuacji gdy wcześniej była prowadzona sprawa karna w sprawie przemocy domowej i zakończyła się skazaniem, to taki wyrok należy przedstawić w sądzie na sprawie rozwodowej lub powołać się na sygnaturę tej sprawy.
– fotografii itd.
III. Co napisać w pozwie rozwodowym?
Opisując swoją sytuację wskaż:
- od jakiego momentu współmałżonek nadużywa alkoholu,
- jak często to się zdarza,
- czy towarzyszą temu inne wydarzenia, takie jak agresja, przemoc lub awantury domowe,
- jak małżonek zachowuje się po spożyciu, a jak na trzeźwo,
- czy wykazuje chęć poprawy czy też starania okazują się fiaskiem i nic i nikt nie jest w stanie wpłynąć na zmianę jego zachowania,
- w jaki sposób reagują na takie zachowania dzieci,
- czy występują w rodzinie duże kłopoty finansowe i społeczne spowodowane nadużywaniem alkoholu (pogorszenie się statusu rodziny, utrata przez pijącego małżonka pracy, prawa jazdy itd.).
IV. Alkoholizm jako powód rozwodu w statystykach
Gdy powodem rozstania jest alkohol uzyskanie korzystnego rozstrzygnięcia jest wysoce prawdopodobne. Dane statystyczne wskazują na to, że nałogowe pijaństwo w wielu przypadkach prowadzi do rozbicia więzi rodzinnej. Przeciętnie około 23% rozwodów jest wynikiem nałogowego alkoholizmu jednego z małżonków.
V. Korzyści z udowodnienia winy Małżonka w rozpadzie małżeństwa.
Jeżeli udowodniona zostanie wina współmałżonka i sąd uzna go za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, łatwiej będzie uzyskać np. jego eksmisję z mieszkania lub żądać alimentów, i to nie tylko na dzieci (jeżeli są), ale także na siebie.
Dzień dobry, Bardzo proszę o pomoc, poradę. Moja sytuacja wyglada nastepujaco, byłam w małżeństwie z agresywnym alkoholikiem przez 30 lat, pił, bił, znecal się psychicznie nade mną, trójką naszych dzieci, był poprostu tyranem i oprawcą dla wszystkich nas. 10 lat temu postanowilam, że dłużej już tego nie zniose i chcialam targnac się na życie, ale córka przemowila mi do rozsadku i zabrala mnie do siebie, wtedy jeszcze studiowala i mieszkala w wynajetym mieszkaniu. Postanowilam, że musze uciekać bo inaczej mój mąż mógłby mnie po prostu zabić, byl tak agresywny. Nigdy nie zrobilam obdukcji, zawsze się wstydzilam tego jak nas traktuje mój mąż, jak wyzywa, krzyczy, uciszalam i bylam potulna jak myszka bo nie chcialam żeby sąsiedzi plotkowali. Mąż miał 2 razy zakladana niebieską kartę, interweniowala u nas policja… Czytaj więcej »